Çin’deki Çevrimiçi (Online) Ödeme Metodları Nelerdir?

Çin ekonomisi geçtiğimiz yirmi yıl içerisinde büyük bir dijital dönüşüm içerisinde girdi. Bu dönüşümle beraber çok sayıda çevrimiçi ödeme yöntemi de Çinliler’in günlük hayatının bir parçası oldu. Hatta artık nakit para kullanımı o kadar azaldı ki günümüzde birçok işyeri ödemelerin çevrimiçi sistemler üzerinden yapılmasını istiyor. Çin’e gittiğinizde sokak satıcılarının bile nakit para yerine müşterilerinden telefonlarıyla ödemeyi yapmayı istediğini göreceksiniz.

Türkiye’de her ne kadar çevrimiçi ödeme sistemi diyince akla çok fazla seçenek gelmese de Çin’de online ödeme sistemleri oldukça fazla. Bu yüzden bu yazımızda size Çin’deki online ödeme sistemlerini, programlarını ve şirketlerini tanıtacağız.

Alipay Çin’in online ödeme piyasasının en büyük oyuncusu. Çin’deki ilk online ödeme sistemlerinden birini kuran Alipay sadece B2C ya da C2C ödemelerde değil, toplu satın almalarda bile kullanılabiliyor. Kurumsal ve bireysel olmak üzere birçok ödeme seçeneği sunan Alipay’in en büyük özelliklerinden biri Çin’deki hemen her uygulamaya entegrasyon sağlaması. Dolayısıyla Çin’de yapacağınız bütün alışverişlerinizde Alipay’I rahatça kullanabilirsiniz. Keza Alipay’deki “Tour Pass” fonksiyonu yabancıların Master ve Visa kredi kartlarıyla uygulamaya geçici olarak para yüklemesine de olanak kılıyor.

Türkiye’de henüz kullanılamayan, fakat WeChat Cüzdan olarak hizmet vermeye hazırlanan, WeChat Pay de AliPay gibi kullanıcılara mobil ödeme seçenekleri sunuyor. WeChat Pay’in avantajı Çin’de en yaygın anlık mesajlaşma uygulaması olan WeChat üzerinden de para gönderimini sağlaması. Dolayısıyla WeChat Pay hem mobil ödemelerde hem de para transferlerinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir ödeme sistemi. Eğer Çin, Japonya, Güney Kore veya diğer Asya ülkelerinde banka hesabınız varsa siz de WeChat Pay’i VPN üzerinden para göndermek ya da almak için kullanabilirsiniz.

Her ne kadar AliPay ve WeChat Pay kadar yaygın kullanımı olmasa da UnionPay’in özelliği Çin’den yurtdışına yapılacak ödemelere ve para transferlerine olanak sağlamasıdır. UnionPay’in diğer uluslararası ödeme sistemlerine olan entegrasyonu Çin’den veya Çin’e yapılacak transferlerde büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca artık UnionPay Türkiye’de de hizmet veriyor. Garanti Bankası aracılığı ile bir UnionPay kart sahibi olarak Çin’deki ödemelerinizi kartla ya da internet üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca UnionPay üzerinizden açacağınız bir hesapla QR kodu oluşturabilir ve Çinli turistlerden ödemeleri ücretlerin Yuan (RMB) karşılığını alabilirsiniz.

TenPay Çin’in en büyük holdinglerinden biri olan Tencent Holdings’e ait sosyal ve multimedya platformu Tencent’in çıkardığı bir çevrimiçi ödeme yöntemi. Çin’de günlük kullanımı diğer uygulamalar kadar yaygın olmasa da Tencent’in alt platformları olan QQ, QQ Music, QQ Video, QQ Gaming gibi uygulamalarda yapılacak ödemelerde indirim ve kolaylık sağlıyor. Ayrıca Tencent’in son yıllarda üzerinde çalıştığı entegrasyon ile yabancılar da artık kullanabiliyor.

PayPal Çin’de Çin menşeli rakiplerine kıyasla çok küçük bir pazar payına sahip. Fakat şirketin Çin yasalarına uyum sürecini başarılı yönetmesiyle çok ağır bir regülasyonla karşılaşmadı. Dolayısıyla hala Çinli ve yabancı şirketler arasında para alışverişinde önemli bir rolü var. PayPal her ne kadar halk bazında çok fazla kullanılmasa da özellikle uluslararası ticaret odaklı işlemlerde Çin’de alternatif bir ödeme yöntemi.

Sonuç

Dijital ekonomik dönüşümde diğer ülkelere toz yutturan Çin’de çevrimiçi ödeme yöntemleri ile alışveriş yapmak artık çok sıradan bir şey haline geldi. Gittiğiniz en küçük esnaf lokantasında bile servis elemanı ile konuşmadan masadaki QR kodunu taratarak menüden istediğiniz yemeği seçip parasını peşin ödeyebilirsiniz.

Bu yukarıda saydıklarımızın dışında Çin’de daha birçok online ödeme yöntemi var. Meituan Wallet, Jing Dong Zhifu, KuaiQian gibi birçok ödeme yöntemi de hatırı sayılır bir pazar payına sahip. Bununla birlikte özellikle Çinle ticaret yapacağınız zaman sizin için en uygun online ödeme yöntemini seçmek büyük önem taşıyor.

Eğer Çin’deki ödeme yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, ya da Çin’den ödeme almak veya Çin’e ödeme yapmak için bu yöntemleri kullanmak isterseniz hemen GlocLink Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz.

Çin, Çin'de Mobil Ödeme, E-Ticaret, Mobil Ödeme Yöntemleri, Zhifubao, Alipay, WeChat Pay, Mobil Ödeme
TOP