Xiaohongshu: Çin’de her şirketin kullanması gereken bir Çin sosyal medya platformu

Xiaohongshu (小红 书) veya "Küçük Kırmızı Kitap", ismini ülkemizde çok az kişi bilse de geçtiğimiz yıllarda Çin'de en hızlı büyüyen sosyal ticaret platformlarından biridir. Misyonunu “Dünyayı Paylaşmak” olarak belirleyen Xiaohongshu’ya, bu yönüyle de kimileri Çin’in Instagramı olarak değerlendirmektedir.

Peki platformun mantığı nedir?

Uygulama ilk çıktığında kullanıcılar kısa videolar ve fotoğraflar çekerek bunları paylaşabiliyor ve yaşam tarzlarını ya da ilgi alanlarını belirtecek etiketler oluşturabiliyordu. Ancak, özellikle Çinli tüketiciler bir ürünü satın almadan önce ürün incelemelerine büyük önem verdiği için uzmanlardan veya diğer kullanıcılardan satın almak istedikleri ürünleri incelemelerini istemeye ya da bu yayıncılara belli ürünleri göndermeye başladırlar. Bu nedenle Xiaohongshu, zamanla ürün incelemelerinin ve bilgi paylaşımının yapıldığı bir platformdan yavaş yavaş bir alışveriş platformuna dönüştü. Dolayısıyla bu Çinli sosyal medya platformu artık kullanıcıların ürün tavsiyelerini kontrol etmek ve canlı yayında ürün satın alınmasını sağlayacak bir platforma dönüştü.

Türk şirketler ürünlerinin promosyonu için Xiaohongshu'yu nasıl kullanabilir?

Xiaohongshu, markaların ürünlerini platform üzerinden tanıtabilmesi için kullanıcılara farklı imkanlar tanıyor. Türkiye markaları, ürünlerini Çinli tüketicilere tanıtmak için resmi bir hesap açabilir, “Influencer”larla ya da Key Opinion Leaders (KOLs) anlaşabilir ve ücretli reklam verebilir.

Resmi hesap Açma Yöntemi

Xiaohongshu resmi hesapları, toplulukla etkileşim kurmak, marka bilinirliğini ve satışları artırmak için kullanılan bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Markalar resmi hesapları üzerinden güncel haberlerini ve promosyonlarını takipçileriyle paylaşabiliyor, resim ve video içeriği üretebiliyor, ürün satış yapabiliyor, ve bittabi incelemelere ve yorumlara yanıt verebiliyor.

KOL İle İşbirliği Yöntemi

Çin’de KOL’ler genellikle çok sayıda takipçiye sahip ve belli bir toplumsal saygınlığa sahipler. Bu nedenle Xiohongshu’da bu kişilerle işbirliği, şirketlerin tanınırlığı ve çekiciliği artırmasına da olanak sağlıyor. Hem Çinli hem de uluslararası şirketler, bu sonuçlara ulaşmak için Influencerlarla yakın bir şekilde çalışıyor.

Ücretli Reklam Olanakları

Yukarıda belirttiğimiz iki tanıtım yönteminin etkileşim oranından şüphe duyuyorsanız, daha geleneksel bir pazarlama yöntemini kullanabilirsiniz. Burada "Pop-up" reklamları ve entegre reklamcılık olmak üzere iki tür ücretli reklam yöntemi seçeneğine sahibiz.

“Pop-up” Xiaohongshu uygulaması açıldığında farklı bir sekmede ya da pencerede kullanıcı karşısına çıkıyor ve reklam üzerindeki bir buton kullanıcıların doğrudan markanın mağazasına erişmeyi mümkün kılıyor. Entegre reklamlar ise site içerisindeki “haberler” kısmında kullanıcının abone olduğu hesapları gösteren sekmede yer alırak “listing” üzerinden reklam vermeye olanak sağlıyor.

Genel olarak baktığımızda Çin’deki popüler sosyal medya platformlarından biri olan Xiaohongshu, yabancı şirketlere Çin pazarında tanıtım yapmaları için farklı fırsatlar sunuyor. Bu noktadan bakıldığında hem bir sosyal ağ hem de bir çevrimiçi mağazayı birleştiren benzersiz bir platform olarak karşımıza çıkıyor Xiaohongshu. Bununla birlikte platform kullanıcılarına hem eğlenceli hem de kullanışlı bir hizmete erişim sağlıyor. Çin pazarında ve diğer dijital pazarlama yöntemleri arasında Xiaohongshu'yu bu kadar çekici yapan esas nedenlerden birkaçı da bunlardır.

Xiaohongshu sadece Çince mi hizmet veriyor?

Geçtiğimiz yıl itibariyle platform İngilizce seçeneğini de sunmaya başladı. Artık yabancı kullanıcılar da Xiaohongshu içerisinde içerik üretebiliyor ve Çinli kullanıcılar ile etkileşime girebiliyor. Ancak bu popüler sosyal medya platformunun hala İngilizce lokalleşme çalışmaları tam anlamıyla bitirilmiş değil. Dolayısıyla uygulama içerisindeki birçok fonksiyon ve sayfa hala sadece Çince olarak görüntülenebiliyor.

Eğer Xiaohongshu’yu kullanarak Çin’deki internet görünürlüğünüzü arttırmak istiyorsanız, Çinli kullanıcılarla etkileşime girecekseniz ya da ürün satışlarına başlayacaksanız GlocLink Danışmanlık gibi Çin pazarında uzman bir şirketle çalışmanızı tavsiye ederiz.

Sonuç

Çin’de e-ticaret ve dijital pazarlama her geçen gün yenileniyor ve Çin’deki tüm pazarlama ve reklam çalışmalarında en son trendlerden haberdar olmak çok önemli. Xiaohongshu gibi platformlar basit bir mantık ve geniş bir vizyonla piyasada yer alırken bu sosyal medya sitelerini etkili bir şekilde kullanmak için mikro düzeyde yönetmek gerekiyor. Bu noktada günlük olarak paylaşım yapmak, başkalarının paylaşımlarını beğenmek veya onlara yorum yazmak ve şirket politikalarını kullanmayı çok iyi derecede öğrenmek gerekiyor.

Eğer siz de Xiaohongshu ve daha birçok Çinli sosyal medya platformlarını kullanarak Çin pazarında tanınmak ve ürünlerinizi Çin’e ihraç etmek istiyorsanız GlocLink Danışmanlık ile iletişime geçebilirsiniz. Uzmanlarımız 48 saat içerisinde size dönüş yaparak projenizi birlikte değerlendirecektir.

TOP