Çin'in İlk İkİ Aylik Dış Ticaret Artışı Küresel Toparlanmayi Canlandırıyor

Yurtdışı uzmanlar ve kuruluşlar, 2021'in ilk iki ayında dış ticaretinin yukarı yönlü bir ivmeyi sürdürmesiyle, Çin'in dirençli ekonomisinin ve daha fazla açılımının, ticaret ortaklarına ve küresel ekonomik iyileşmeye güven sağladığını belirtmektedirler. Çin Gümrük İdaresi'nin verilerine göre ülkenin toplam mal ithalatı ve ihracatı Ocak-Şubat döneminde yıllık % 41,2 artışla 834,49 milyar dolara yükselmiştir. Aynı dönemde, ülkenin toplam ihracatı yıllık % 60.6 artış oranı çerçevesinde 468.87 milyar dolara yükselmiştir.

Keza Çin Gümrük İdaresi'nin verilerine göre, Ocak-Şubat döneminde Çin'in toplam ithalatı % 22,2 artarak 365,62 milyar dolara çıkmıştır. 2020 yılında Japonya, AB ve Latin Amerika gibi ülke ve bölgelerin ihracatı önemli ölçüde azalırken, Çin'e olan ihracatılarının ise istikrarlı bir artış eğilimi göstermesi, Çin’in aslında ne kadar önemli bir pazar olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Nairobi merkezli Çin-Afrika ilişkileri uzmanı Cavince Adhere, "Hem ikili hem de çok taraflı şartlarda, dünyanın birçok yerinde, Çin'in ortaklarıyla ticareti her geçen yıl genişliyor ve derinleşiyor" demiş ve 11 yıldır Afrika'nın en büyük ticaret ortağı olan Çin'in Amerika Birleşik Devletleri ve AB'nin de en büyük ticaret ortağı olacağı yönünde görüşlerini belirtmiştir. Ayrıca Adhere, "Çin'in ekonomik canlılığı, daha iyi bir küresel ekonomi için iyimserlik aşılıyor" diye eklemiştir.

TOP