Dış pazarlara yönelik şirket profili ve kataloğu nasıl hazırlanmalı, püf noktaları nelerdir?

Yeni bir potansiyel müşteriyle tanıştığınızda ilk önce doğal olarak şirketiniz ve ürünleriniz hakkında kısa bir bilgi vermeniz gerekir. Vereceğiniz ilk izlenim müşterinizde şirketinize karşı farklı bir yaklaşım ya da anlayış sahibi olmasına neden olabilir. Aynı şekilde, daha ilk cümlede karşı tarafta profesyonel ve güvenilir bir imaj çizebilirsiniz. Dahası, iyi bir satışçı sağladığı bilgilerin karşısındaki kişinin ilgisini çekecek şekilde düzenlenerek satış kanalı açması gerektiğini de bilir. Çoğu zamansa potansiyel bir müşteriye şirketiniz hakkındaki bilgileri “Şirket ve Ürün Katalogları” aracılığıyla aktarırsınız. Dolayısıyla satış potansiyeli oluşturmak için rekabetçi, ilgi çekici ve pazara hitap eden bir hazırlık yapmak şarttır.

Peki iyi bir şirket profili ve ürün katalogu nasıl hazırlanmalıdır? Her pazarda aynı katalog kullanılabilir mi yoksa farklı pazarlar için farklı bir katalog mu hazırlamak lazım? Bu yazımızda sizinle bu soruları yanıtlayarak iyi bir şirket profili ve ürün katalogu hazırlamanın inceliklerini paylaşacağız

1. Hedef pazar dilini kullanmalısınız

Girmeyi planladığınız pazar için en iyi intibayı bilgilerinizi pazarın kendi dilinde ileterek verebilirsiniz. Sadece İngilizce olarak hazırlanmış kataloglar çoğu zaman iş dilinde İngilizce’yi kullanmayan şirketler için çok fazla bir önem taşımaz. Bilginin karşı tarafa birinci elden ulaşabilmesi için profiliniz hedef pazara göre tercüme edilmelidir. Mesela, Çin veya Rusya gibi pazarlarda müşterilerinize sadece kendi dillerini kullanarak ulaşabilirsiniz.

2. Pazar ve müşteri profillerine göre bilgilerinizi güncellemelisiniz

Eğer gireceğiniz pazar Güney Asya ya da Afrika ise fiyat müşteriler için bir öncelik oluşturabilir. Fakat Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da satışlarınızı arttırmak istiyorsanız unutmayın ki öncelikli olarak referans, ödeme ve ürün teslim koşulları gibi konulara daha fazla vurgu yaparak müşteride güven oluşturmanız gerekmektedir. Dolayısıyla vereceğiniz ilk izlenimi de yeniden şekillendirebilirsiniz.

3. Somut ve betimleyici olmak her zaman kazandırır

Özellikle ürünlerinizi pazarlarken ürünleriniz ile ilgili ayrıntılı bir betimlemeye yer vermelisiniz. Teknik detayların yanı sıra muhtemel kullanım alanları, şekli, ebatı gibi bilgiler sizin ürününüz hakkındaki hakimiyetinizi göstererek profesyonelliğinizi yansıtacaktır. Sadece teknik detayların yer aldığı yalın bir tablo akılda soru işaretleri oluşturmaktan öteye geçemez.

4. En kalıcı izlenim görseller üzerinden verilir

Şirket profiliniz ve ürün kataloğunuzda verdiğiniz bilgileri müşterilerinize görseller yardımıyla desteklemelisiniz. Ürünlerinizin birden çok açıyla çekilmiş fotoğrafları, şirket logonuz, fabrikanız, üretim tesisleriniz, ekibiniz, harita üzerindeki konumunuz gibi görseller şirketiniz hakkında ayrıntılı bilgi akışı sağlayarak güven oluşturacaktır. “Görmeden inanmam” sözünü unutmayın.

5. Kapsamlı bilgi verin fakat sade olun

Potansiyel müşterilerinizin şirketinizi, ekibinizi, ürünlerinizi, tecrübelerinizi ve daha birçok konuyu ayrıntısıyla anlaması için verdiğiniz bilgilerin kapsamlı olduğundan emin olun. Şirket tarihçesini, referanslarınızı, önceki projelerinizi, tesislerinizi, ürünlerinizi, lojistik konumunuzu ve iş birliklerinizi görseller ve betimlemeler kullanarak katalog ve profilinizi oluşturun. Ancak gözleri yoran tasarımlardan ve kafa karıştırıcı gereksiz detaylardan kaçının ve okuyan kişinin sadece verdiğiniz bilgilere odaklandığından emin olun.

Sonuç

Potansiyel müşterilerinizde ilgi ve merak uyandırırken bir yandan da güven sağlayacak bir imaj vermeniz için şirket profilinizi, portföyünüzü ve ürün kataloğunuzu olabildiğince detaylı hazırlamalısınız. İyi bir izlenim muhakkak ki gelecek fırsatların ilk adımıdır. Fakat böyle bir projeye girmek için gerekli zamana, tecrübeye ve bilgiye her şirket aynı oranda sahip olmayabilir. Zaten GlocLink ekibi de tam da böyle durumlar için size destek olmaya hazır.

Hemen GlocLink ile iletişime geçin ve şirketiniz için Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Çince ve Rusça profil ve ürün kataloğu hazırlayarak potansiyel müşterilerinizle en iyi başlangıcı yapmanıza yardımcı olalım.

TOP