Dünyanın En Büyük Ülkesi Rusya Federasyonu Üzerine Bir İnceleme

Coğrafi olarak dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya Federasyonu ile Türkiye ilişkileri tarih, kültür ve siyasi boyutlarını da kapsamak üzere çok boyutlu kuşkusuz. Bunun yanı sıra dış ticaret üzerinden bakıldığında her iki ülke için de karşılıklı ticari ilişkilerin toplam dış ticaret hacminde büyük bir öneme sahip olduğunu görüyoruz. Peki bizimle bir ortak geçmişe sahip olan ve hemen her alanda bir şekilde ilişkisi bulunan bu dev ülkeyi ne kadar iyi tanıyoruz?

Bu yazımızda size Rusya Federasyonu ile ilgili olarak az bilinen ya da yeterince vurgulanmayan bazı bilgileri derledik

1.Rusya Federasyonu coğrafi olarak dünyanın en büyük ülkesi

17,125,200 km2 yüz ölçimine sahip olan Rusya’nın toplam coğrafi alanı dünyanın toplam kara yüzölçümünün sekizde birine tekabül ediyor. Türkiye’nin 21 katı büyüklüğündedir.

 

2.Nüfusun çoğunluğu batıda ve şehirlerde yaşıyor

St Petersburg ariel görünüm

Rusya nüfusunun büyük kısmı şehirlerde ve batıda yaşamayı tercih ediyor. Halkın onda sekizi Batı Rusya’da yaşarken, üçte ikisi şehirlerde ikame ediyor.

3.Hava sıcaklıkları kimi zaman +40 dereceyi bulabiliyor

Sibirya’da hava sıcaklıkları kışın -40’ı bulurken St. Petersburg ve Moskova’da en düşük sıcaklık -20 derece. Yazın ise +40 dereceye kadar çıkabiliyor başkentte sıcaklık.

4.Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri

2019 Aralık ayı verilerine göre (Trading Economics) Gayri Safi Milli Hasıla perimetresinde Rusya Federasyonu dünyanın en büyük 11. ekonomisi.

5.Rusya’da 27 dil konuşuluyor

Rusça Rusya Federasyonu’nun resmi dili olsa da Rusya’da konuşulan 27 dil var. Abazca, Yakutça, Karaçay Türkçesi, Tatarca, Çuvaşça ve Nogayca bunlardan birkaçıdır.

6. 11 zaman dilimi var

Rusya zaman dilimleri haritası

Resmi olarak Moskova zaman dilimi kullanılmasına karşın ülkenin doğusu ile batısı arasında 9 saatlik fark vardır. Moskovada saat öğlen 12.00 iken Kamçatka’da akşam saat 21.00’dir.

7.En çok yakıt ihraç ediyor

Rusya tarım ürünleri, makine yedek parçası, elektrikli ürünler de dahil olmak üzere birçok komoditeyi ihraç ediyor. Ancak yakıt ihracı (doğalgaz, petrol, kömür ve alt sanayi) toplam ihracatın yüzde 52.2’sini oluşturuyor.

8. Makine yedek parçası en çok ithal edilen ürünlerden

Rusya tarım ürünleri, makine yedek parçası, elektrikli ürünler de dahil olmak üzere birçok komoditeyi ihraç ediyor. Ancak yakıt ihracı (doğalgaz, petrol, kömür ve alt sanayi) toplam ihracatın yüzde 52.2’sini oluşturuyor.

Sonuç

Rusya Federasyonu hakkında birçok şey ya bilinmiyor ya da az biliniyor. Dünyanın her alanında etkili olan Rusya Federasyonu aslında siyasi, kültürel, ekonomik, tarihi ve turistik yönleri için keşfedilmeyi bekliyor. Ancak, dil, kültür ve bürokratik farklılıklar çoğu yabancı için bu ülkedeki fırsatlara ulaşılmasını engelleyebiliyor.

GlocLink Danışmanlık olarak Yaroslavl Moskova'da yer alan ofisimiz ile Rusya'da size Rusça olarak destek veriyoruz. Rusya pazarına girmek için gerekli araştırmaları, hazırlıkları GlocLink Rusya uzmanları aracılığıyla yapabilir ve Rusya pazarında bizim desteğimizden yararlanabilirsiniz.

TOP