Yurtdışı siparişlerin doğruluğu, yabancı şirketlerin güvenilirliği ve müşterilerin ticari profili nasıl teyit edilebilir?

Küreselleşen piyasalarda dijital teknolojilerin gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla şirketlerin buluşması için birçok yöntem ve sistem geliştirtirildi. Bunun yanı sıra pazar alanları, fuarlar ve dükkanlar gibi birçok fiziksel yapı da dijital ortama taşınmaya başlandı. Fiziksel bariyerlerin kalkması şirketlerin yüz binlerce müşteriye aynı anda ulaşmasına imkan tanırken mükerrer bir sorunu da ortaya çıkardı; yurtdışından gelen siparişlerin ve yabancı şirketlerin bilgileri nasıl doğrulanır?

Yurtdışı satışları tabii ki tüm şirketler için çok büyük önem taşıyor. Bu yüzden doğrulama işlemlerinin de müşteriyi gücendirmeden belli bir gizlilikte yapılması gerekiyor. Bu problemi çözmek için bu yazımızda sizinle yabancı müşteri bilgi ve güvenilirlik doğrulaması hakkında çoğu kişinin bilmediği bazı yöntemleri paylaşacağız.

1. Websitesi ve e-mail domain adresi uyumluluğunun kontrol edilmesi

Sizinle iletişime geçen potansiyel müşterilerinizin öncelikle websitesini kontrol etmeniz gerekir. Websitesindeki iletişim adresine bakarak e-mail adresinin domain’inin (@ işaretinden sonra gelen kısım) nasıl yazıldığını inceleyin. Sizinle iletişime geçen kişinin e-mail adresi domain’i ile karşılaştırarak farklılık var mı kontrol edin. Mesela X Şirketi @xsirketi domain’i kullanırken sizinle @xsirketiii gibi bir domainle iletişim kurulmuşsa dolandırıcılık olma ihtimali var.

2. Şirket adresinin harita uygulamaları üzerinden aratılması

Şirket adresini Google Maps (Rusya için Yandex, Çin için Baidu kullanabilirsiniz) üzerinden aratarak haritada işaretlenen yerin şirket ismiyle aynı yer olup olmadığını kontrol edin. Eğer haritadaki sonuç boş bir alanda, farklı bir bölgede, ya da başka bir şirket üzerine işaretlenmişse şirket bilgilerinin kuşkulu olduğu anlamına geliyor.

3. Veritabanı ve sosyal medya aramalarının yapılması

Artık hemen hemen her şirketin uluslararası şirket rehberlerinde kaydı var. Özellikle Crunchbase ve Bloomberg üzerinden şirketi aratarak bilgilerinin kayıtlı olup olmadığına bakın. Ayrıca LinkedIn üzerinden paylaşımları ve çalışanları inceleyin. İnternet görünürlüğü olmayan şirketlerin sahte olması ihtimali oldukça yüksek.

 

4. Dış Ticaret Müşavirliği aracılığı ile bilgilerin sorgulanması

Müşavire Danışın websitesi üzerinden ilgili ülkenin dış ticaret müşaviri ile iletişime geçerek müşterinizin bilgilerini teyit etmelerini talep edin. Dış ticaret müşavirliği size müşteriniz hakkındaki en doğru bilgileri ve muhtemelen kendi tavsiyesini de iletecektir.

 

5. GlocLink Danışmanlık aracılığıyla müşteri doğrulanması

GlocLink Danışmanlık’a ulaşarak potansiyel müşterilerinizin doğrulanması için hizmet alın. GlocLink uzmanları sizin için müşterileriniz hakkındaki tüm bilgileri derler ve size raporlar. Ayrıca GlocLink ilgili ülkelerdeki ticaret odalarına ve müşteri referanslarına ulaşarak müşterilerinizin geçmişte yaptığı işler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

 

Sonuç

Her firma doğal olarak en iyi fiyata ve en kaliteli ürünlere ulaşmak ister. Günümüzde dijital araçlar firmalarınçok daha fazla müşteriye aynı anda ulaşmasını sağlarken müşteri doğrulamasını gerekli ve hatta zorunlu kılmıştır. Profesyonelce yürütülmesi gereken bu süreçte GlocLink Danışmanlık’tan yardım alarak müşterilerinizin bilgilerini rahatlıkla doğrulayabilirsiniz.

 

TOP