Çince Hakkında Bilinmeyenler

Çoğu insan Çince’nin çok zor bir dil olduğunu ve öğrenmesinin imkansıza yakın olduğunu düşünür. Burda gerçekten de çok fazla bir yanılgı yok aslında. Yazması, okuması, konuşması adeta bambaşka bir dünyaya aitmiş gibi hissettiğimiz bu dil hakkında aslında ne biliyoruz, bunu iyi düşünmemiz lazım. Gerçekten de öğrenmesi zor mu? Çince’nin alfabesi var mı? Kaç tane Çince karakter var? Bu ve benzeri soruları yanıtlayabilmek için size Çince hakkında bilinmeyen değişik gerçekleri derledik.

1. Çince dünyada en fazla anadil konuşanı olan lisandır

2015’te yapılan bir araştırmaya göre dünyada bir milyardan fazla insanın ana dili Çince’dir. Çince’yi Hintçe, İspanyolca, İngilizce ve Arapça takip eder. Yaklaşık 100 milyon insanın ise anadilinin Türkiye Türkçe’si olduğu düşünülmektedir.

2. Çince perdeli (ses tonu olan) bir dildir

Çince ses tonu alıştırması

Çince konuşurken en zorlanacağınız noktalardan birisi çok büyük ihtimalle ses tonları olacaktır. Çince’de beş değişik ses tonu mevcut (dört ton ve bir tane “nötr” ton). Bu değişik tonlar aynı kelimenin farklı şekilde söylenmesini ve farklı anlamlara gelmesini mümkün kılıyor.

3. Çince’nin alfabesi yoktur

Image credits: Ray Chan

Dünyada alfabesi olmayan tek dil Çince’dir. Çinde her bir kelimeyi anlatan tekli şekiller de “karakter” olarak adlandırılır. Dahası Çince karakterlerin hiçbiri birbiri ile aynı değildir.

4. Çince’de 50000’den fazla karakter vardır

Çince karakterler

Toplamda kaç Çince karakter olduğu bilinmese de Çince yazı sisteminde 50000’den fazla karakter olduğu söyleniyor. Bir insan günde ortalama olarak sadece bunların 800’ünü kullanmaktadır.

5. Çince karakterler piktografiktir (Pictographic: Görüntüsel, grafiksel çizimlerle anlatılan)

Çince karakterler aslında resimlerin şekilleridir. Mesela dağ sözcüğü shan [山] aslında bir dağ görüntüsünün elle basitçe çizilmiş halidir. Eğer Çince karakterlere bu şekilde bakarsanız aslında hepsinin kendi içinde bir mantığı olacağını göreceksiniz.

Sonuç

Çince çoğu insan için oldukça karmaşık ve öğrenmesi zor bir dil olarak görünmektedir. Anadili İngilizce olan bir kişinin Çince’yi öğrenmek için ortalama 2000 saat çalışması gerekmektedir. Bizim için ise aslında biraz daha kolay; Çince’yi öğrenmeye başladıktan sonra Çince ve Türkçe’de çok fazla ortak kelime olduğunu göreceksiniz. Eğer dilin mantığını da oturtursanız Çince’nin aslında bulmaca gibi eğlenceli bir dil olduğunu göreceksiniz.

 

TOP