Ürününüz Çin’e İhraç Edilebilir mi? Nasıl Kontrol edersiniz?

Geçtiğimiz yıllarda Çin pazarı dünyanın birçok bölgesindeki durağanlığa karşın büyümesini devam ettirdi. Küreselleşme ve büyüme ile tabii ki Çin pazarında ithal ürünlere olan talep de giderek arttı. Dolayısıyla Çin’e ürün ihraç etmek son dönemde oldukça kolaylaştı artan taleple orantılı olarak.

Ancak Çin’e ihraç yapabilmek için pazarı ve pazar alışkanlıkları ile birlikte, yasal koşulları da çok iyi anlamak gerekiyor. Bu yüzden Çin pazarına girmek için ihracat planınızı yapmadan önce ilk araştırmanız gereken ihraç edilecek ürünün yasal olarak Çin’e ihraç edilmeye uygun olup olmadığı ve hangi yasal statüde ihraç edilebileceği.

Çin Ticaret Hukuku’na göre dış pazardaki ürün grupları nelerdir?

Çin iç pazarına girecek ürünler konusunda son derece seçici. Dolayısıyla dış pazardaki ürünleri Ticaret Hukuku’na göre beş genel kategoride toplar.

A. İthal edilmesi yasaklanmış ürünler

Çin Ticaret Hukuku Madde 17’nin (I) (II) (III) (IV) ve (V) numaralı fıkralarına göre her ürün Çin’e ihraç edilemiyor. Bunların bir kısmı illegal hayvan ve bitki ticaretini içerirken bir kısmı da iç pazar rekabetine zarar verebilecek ürünler.

Bunları aşağıdaki link’ten daha ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

http://english.customs.gov.cn/Statics/a5e61d7c-4818-44c0-96a1-911e060da95c.html

B. Kota kısıtlaması olan ürünler

Kota kısıtlaması olan ürünler listesi her çeyrekte güncellendiği için bu ürünlere ait genel bir çerçeve çizmek çok kolay değil. Ancak özellikle tarım ürünlerinde kota bilgisinin öğrenilmesi gerekiyor.

C. Gümrük vergisinde ayrıcalıklı ürünler.

Belirli bir kotanın altında ithal edilen ürünlere ayrıcaklıklı Gümrük Tarifesi uygulanan ürünler.

Yine kota kısıtlaması olan ürünler gibi bu ürünler de değişik periyotlarla güncelleniyor. Ancak gümrük indiriminden yararlanan bu ürünler Çin’in öncelik verdiği ürünler olarak öne çıkıyor.

D. İhracatçı firmanın özel lisans ile satabileceği ürünler

Bu ürünlerden CCC - Mark, yani Çin Zorunlu Sertifikası belgesi isteniyor. Çin’deki birçok ürün gibi bu kategorideki ürünlerin de Çinli yetkililerin belirlediği standartlara uymuş olması gerekiyor. Buna ilaveten bazı ürünlerden NAL, yani Ağ Ulaşım Lisansı da isteniyor. Ayrıca, sektör bazlı olarak da istenen sertifikalar bulunabiliyor.

E. Sadece Çin devleti tarafından belirlenmiş şirketlerin ithal edebileceği ürünler

Bu kategorideki ürünler sadece Çin hükümetinin yetki verdiği, ve genellikle kamu iktisadi teşebbüslerinden oluşuyor. Eğer ihraç malı bu kategoriye giriyorsa bu ithalatı gerçekleştirebilecek şirketlerle iletişim kurmanız gerekli.

Sonuç

Çin gibi büyük bir pazarı kontrol etmek için gereken tabii ki bürokratik bir çok adım var. Ancak Çin tarafından istenen sertifikalar, lisanslar ya da belgeler çoğu zaman sadece Çin’de alınabilen ya da Çin’de geçerli dökümanlar oluyor. Bu yüzden bir ihraç planı yapmadan önce ürününüzün Çin’deki yasal kategorilendirilmesi hakkında çok iyi bir ön araştırma yapmanız gerekiyor. Böylece hem ilerde olabilecek sorunlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz, hem de ihracatınızı daha sağlam adımlarla gerçekleştirebilirsiniz. Aynı şekilde, böylesi bir ön araştırma olabilecek riskleri de azaltarak size büyük bir mali avantaj sağlayacaktır.

Eğer ürününüzün hangi kategoride yer aldığını merak ediyorsanız ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bizimle iletişime geçin. GlocLink'in ihraç ve ithalat alanındaki özel Çin danışmanlığından siz de hiç vakit kaybetmeden yararlanın.

TOP