Çin'de Sosyal Medya ve Yabancı Websitelerine Erişebilirlik

Birçok kişi aslında Çin’den dış merkezli websitelerine erişimin kısıtlı olduğunun farkında, ancak bu konuda ayrıntılı bir bilgiye sahip insan sayısı Türkiye’de çok az. Dolayısıyla bu bilgisizlik, sosyal medya üzerinden ve web tabanlı pazarlama ve satış çalışmalarının boşa çıkmasına neden oluyor. Çünkü yanlış kanallar üzerinden yapılan yatırımlar Çin tabanlı bir kitleye zaten hiç ulaşmıyor. Dolayısıyla, hangi sosyal medya platformlarının Çin’de sansürlü, hangilerinin popüler, hangilerinin Çin’e özgü olduğu gibi bilgiler, yapılan ya da yapılacak pazarlama çalışmaların daha en başından suya düşmesine engel olacaktır. Aynı şekilde, hangi websitelerinin Çin’de yasaklı olduğunu, daha önemlisi kendi websitenizin Çin’de de engelli olup olmadığını öğrenmek sizin için büyük bir fark yaratacaktır.

Websitesinize Çin’den erişim olup olmadığını nasıl öğrenebilirsiniz?

Websitenizin Çin’den erişiminin olup olmadığına bakmak için www.chinafirewalltest.com isimli siteye girip websitenizin ismini (www. İle başlayarak girebilirsiniz).

 

Eğer siteniz Çin’de sansürlenmişse (kırmızı ile BLOCK) yazıyorsa, büyük ihtimalle sunucunuzda bir Google ya da sansürlenmiş başka bir sağlayıcının altyapısı var demektir. Böyle bir durumda, zaten sitenizi ne kadar Çince’ye de çevirseniz, Çince reklam da verseniz, potansiyel müşterileriniz size ulaşamayacak demektir.

Eğer böyle bir sıkıntı yaşıyorsanız, bize ulaşarak pazarlama konusunda danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirisiniz. Ayrıca Çin'deki yerel bir şirket ile de görüşerek Çin'de şirketinizin Çin websitesini yapmanız için gerekli adımları birlikte atabiliriz.

Çin’deki En Popüler 10 Sosyal Medya Site ve Platformları

Daha önce de belirttiğimiz gibi Çin’deki sosyal medya araçları, diğer ülkelerden farklılıklar gösteriyor. Bunun temelinde siyasi ve ekonomik politakalar, hedef kitleye olan uygunluk ve ihtiyacı karşılama gibi bazı etkenler yatıyor.

 

Aşağıda Çinlilerin kullandığı en popüler sosyal medya platformlarını bulabilirsiniz.

1. WeChat

Aslında genellikle WhatsApp ile karşılaştırılsa da bu uygulama için Çin’in Facebook’u diyebiliriz. Bir milyardan fazla aktif kullanıcısı olan WeChat sadece Çin’de kullanılan en yaygın sosyal medya sitesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda pazarlama çalışmaları için de en çok kullanılan sosyal medya platformu. Eğer Çinli müşterileriniz (aslında bu tüm Doğu Asyalılar için de geçerli) varsa veya Çin’ile ilgili bir işle meşgulseniz, kesinlikle WeChat’inizin olması gerekiyor.

Erişim linki: https://www.wechat.com/tr/

2. Weibo

Çin’in Twitter karşılığı olan bu platformun halihazırda 500 milyon aktif kullanıcısı var. Kullanıcılarına Twitter’ın sunduğu tüm imkanları sağlayan Weibo Çinli firmalar için en önemli sosyal medya araçlarından biri. Aynı şekilde Çinli internet kullanıcıları da birçok haber ve bilgiye Weibo aracılığı ile ulaşmayı tercih ediyor. Özellikle KOL kanalında pazarlama yapmayı hedefleyen şirketler için vazgeçilmez.

Erişim linki: https://www.weibo.com/login.php

3. QQ

Çin’in ilk sosyal medya platformu olma ünvanını taşıyan QQ diğer sosyal medya platformlarından farklı olarak sosyal medyanın tüm alanlarını kapsamış durumda. QQ forum, QQ haber, QQ müzik, QQ video, QQ mail, QQ chat, QQ blog gibi değişik alt yapılanmaların hepsi  temelinde QQ’ya bağlı. Toplam 800 milyon aktif kullanıcısı olan QQ sitelerinin hepsine bir QQ hesabı ile erişmek mümkün. İngilizce destekli olarak da çalışan QQ’ya üye olarak güncel Çin toplumu hakkındaki tüm verilere birinci elden ulaşabilirsiniz. Ayrıca afilliate marketing ve paid marketing için en çok kullanılan platformlardan biridir QQ.

 

QQ Chat erişim linki: https://www.imqq.com/English1033.html

QQ Video erişim linki: https://v.qq.com/

QQ Müzik erişim linki: https://y.qq.com/

QQ Haber erişim linki: https://news.qq.com/

4. YouKu

YouTube’un Çin versiyonu olan YouKu her ne kadar 1.8 milyar kadar kullanıcısı olan YouTube’a karşı 600 milyon kullanıcı ile yarışsa da Çin içerisindeki en popüler video sitesi. Yine YouTube’un bir çok özelliğini içerisinde barındıran YouKu’da Türkçe de dahil olmak üzere tüm dillerde içerik bulmak mümkün. Dolayısıyla zaman zaman başka dillerde de reklam almasına karşın Çince video marketing konusunda lider durumda. Aynı zamanda Çince öğrenenler, Çin’i merak edenler ve Çinde güncel sosyal hayata göz atmak isteyenler için eşsiz bir platform.

Erişim linki: www.youku.com

5. Baidu

Çin’in en popüler arama motoru olan Baidu Çin ile ilgili içeriklerin büyük kısmını kontrol ediyor. Eğer Çin ile ilgili bir şey arıyorsanız, Baidu kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Aynı şekilde, Çin’de SEO optimizasyonu yapmak istiyorsanız, internet görünürlüğünüzü arttırmayı hedefliyorsanız Google’dan ziyade Baidu üzerine odaklanmanız gerekiyor. Günlük olarak içerisinde 200 milyona yakın arama gerçekleştirilen Baidu’yu kullanarak kendi websitenizi aratabilir ve çıkan sonuçlara göre analiz yapabilirsiniz.

Erişim linki: www.baidu.com

6. Douban

Yaşam tarzı ve sosyal network oluşturma platformu olan Douban’ın 2019 itibariyle 300 milyon kullanıcısı bulunuyor. Douban’ı diğer sosyal medya platformlarından ayıran özellikse kullanıcılarına belli alanlarda – turizm, sanat, kültür – söz hakkı vermesi ve forum oluşturması. Çin’de kullanıcılar Douban üzerinden güncel olaylar üzerinde yorum yapıyor ve belli konularda tartışarak network oluşturuyorlar. Sektör bazlı çalışmalarda Douban kullanılarak sadece pazarlama yapılmakla kalmıyor, aynı zamanda bu sektörlerdeki yetkin kişilerin düşünceleri alınabiliyor ve onlarla iletişime geçilebiliyor.

Erişim linki: www.douban.com

7. Zhihu

Zhihu aslında Çin’in Quora versiyonu. Her konuda soru ve cevap şeklinde ilerleyen Quora gibi Zhihu üzerinden de kullanıcılar sorularını soruyor ve diğer kullanıcılar kendi fikir, bilgi ve tecrübelerini kullanarak bunlara cevap veriyor. Özellikle satışçıların kendi ürünlerini tanıtmak ve potansiyel müşterilere erişmek için kullandığı Zhihu aynı zamanda Çin içerisinde büyük bir fikir alışverişini sağlıyor ve yeni trendlerin hızlıca yayılmasında büyük rol oynuyor. Günlük olarak 7 milyon paylaşımın yapıldığı Zhihu’nun 200 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Özellikle marka bilinirliğini arttırmak için yapılacak çalışmalarda Zhihu çok önemli bir rol oynuyor.

Erişim linki: www.zhihu.com

8. Meituan - Dianping

Anlam olarak “herkesin yorumladığı” anlamına gelen Dianping, yakın zamanda (2015) yemek sipariş sitesi Meituan ile birleşti ve şuan Çin’in Yelp konumundaki bir numaralı şirketi. Kullanıcılar Meituan-Dianping üzerinden sadece yemek siparişi vermekle kalmıyor, restoranları, yemekleri oylayabiliyor. Dahası gıda alışverişinin de yapılabildiği Meituan-Dianping yeme-içme ilgili her şeyi konuşabiliyor ve oylayabiliyor. Çin’de şirketler Meituan-Dianping üzerinden restoranlara kupon vererek reklam ve pazarlama çalışmalarını yapabiliyor. Turistik olarak baktığımızda da, eğer Çin’de bir mutfak turizmi gerçekleştirmeyi planlıyorsanız, Meituan-Dianping ile en güncel restoranlara, en popüler sokak mutfaklarına ve en geniş menülere ulaşabilirsiniz.

Meituan erişim linki: www.meituan.com

Dianping erişim linki: www.dianping.com

9. Douyin (TikTok)

Türkiye’de de birçok kullanıcısı olan TikTok 2017 yılından itibaren Çin’de büyük bir ivme yakaladı ve 2019 itibari ile aktif kullanıcı sayısı 500 milyona ulaştı. Vine’ın yerini alan TikTok sadece bir eğlence platformu değil, birçok işletme ve şirket içinde Influencer aracılığıyla pazarlama yapmak için bir fırsat haline dönüştü. Diğer Çinli sosyal medya platformlarına oranla yabancılar tarafından da kullanılan TikTok, Çinli kullanıcılara ulaşmak için yabancı şirketler tarafından kullanılıyor.

Erişim linki: www.tiktok.com

10. Meitu (Meipai’ın yeni versiyonu)

Türkçe’de “Güzel Resim” anlamına gelen Meitu kullanıcılarına fotoğraflarına efekt katma, uygulama içinde paylaşma gibi imkanlar sunuyor. Daha önce MeiPai adıyla çalışan uygulama Meitu olarak hizmet vermeye başladı ve sadece çekilen fotoğrafları değil tüm resimleri düzenlemeye imkan veriyor. Yaklaşık 300 milyon kullanıcısının %80’ini kadınların oluşturmasıyla da Çin’in kadınlar arasında en popüler sosyal medya uygulaması olma özelliğini de taşıyor. Dolayısıyla kadınlara yönelik yapılan marketing çalışmaları için de şirketlerin tercih ettiği bir numaralı uygulama.

Erişim linki: http://global.meitu.com/

Sonuç

Çin içerisinde yukarıdakilerin dışında onlarca sosyal medya sitesi ve platformu var. Dolayısıyla Çin’de yapmak istediğiniz bir pazarlama ve satış çalışması için size en uygununu seçmeniz büyük önem taşıyor. Aynı şekilde böyle bir analiz sizi yanılsamalardan da kurtaracaktır.

Ancak bu platformların çoğunun sadece Çince hizmet vermesi Çince destek almanızı gerektiriyor. Bu noktada GlocLink ile iletişime geçebilir ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Veri Kaynağı: https://expandedramblings.com

TOP