Çin'de E-Ticaret Platformları

Son zamanlarda Türkiye’de, özellikle koronavirüsün yayılmasından sonra, e-ticaret büyük bir atağa geçti. Daha önce internet üzerinden alışveriş yapmamış birçok kişi bu dönemde e-ticaret ile tanıştı ister istemez. Ancak, Türkiye’de artan kullanımına rağmen Çin’de e-ticaret üzerinden alışveriş Türkiye’ye göre çok daha yaygın. Dahası Çin’de e-ticaret sadece bir websitesine gidip istediğiniz ürünleri almak anlamına gelmiyor. Birçok sosyal medya platformu, kişisel mesajlaşma uygulaması e-ticaret siteleri ile entegre. Dolayısıyla aslında E-Ticaret son derece kişiye özel bir hale gelmeye başlamış durumda. Çünkü artık bazı ürün yelpazelerine ulaşmak için ürün adını bilmeniz yeterli değil, ürünü kullanan diğer kullanıcılarla da iletişim halinde olmanız bile gerekiyor.

Peki bu e-ticaret çeşitliliğinin öncülerini hangi markalar yapıyor ve özellikleri neler?

1. Taobao

Taobao da diğer yaygın siteler olan 1688 ve TMall gibi Alibaba Grubu’nun bir alt şirketi. Ancak Çin’in iç pazarında halk arasındaki en yaygın websitesi. Alibaba güvencesiyle AliPay ödeme kolaylığı da sunan şirket yerli ve yabancı birçok ürünün Çinli şirketler aracılığıyla tüketiciye sunulmasını sağlıyor. Yabancı şirketlerin yine Alibaba güvencesiyle pazar da açabildiği site klasik Çin e-ticaretinin en büyük temsilcilerinden.

Link: www.taobao.com

2. JingDong (JD)

JD de Taobao gibi Çin’de B2C modelinde en çok öne çıkan platformlarından biri. İki firmanın Çin pazarını domine ettiği söylenebilir. Ancak üye olacak firmalardan yoğun ve kapsamlı bir çok resmi belge ve veriyi talep eden JD’ye birçok firma üye olamıyor. Üye olan firmalarınsa kredibilitesi büyük oranda artıyor. Ayrıca Amazon gibi kendi depoları da bulunan JD, online pazardaki ürünlerin kalitesini ve güvencesini en önemli kriter olarak benimsiyor. Dolayısıyla eğer fiyat tabanlı bir arama yapacağınız zaman Taobao’ya, fiyatta önceliğiniz bulunuyorsa JD’ye gitmeniz gerekiyor.

Link: www.jd.com

3. WeChat Dükkan

Bir kişisel mesajlaşma uygulaması olan WeChat aslında WhatsApp da dahil olmak üzere tüm rakiplerini geride bırakmış durumda. WeChat ile hem diğer insanlarla mesajlaşabilirsiniz, hem de grupları, şirketleri ve devlet organlarını takip edebilirsiniz. Çoğu işletme resmi WeChat hesaplarıyla ürünlerini WeChat üzerinden de pazarlıyor. Böylece aslında tüketici ürüne anahtar kelimeler aracılığıyla değil grup ve trendler üzerinden ulaşıyor. Mesela, İngilizce öğrenmek için dil bilgisi kitapları arıyorsunuz. Bu kitapları almak için normalde isimlerini yazmanız gerekir, ya da kaç kişinin aldığı, ne yorum yaptığı, reytinginin ne kadar olduğu gibi bir takım kıstaslara bakarsınız. WeChat’de ise üye olduğunuz ya da takip ettiğiniz bir grup ya da şirket size bu kitaplar arasındaki farkları ayrıntılı bir biçimde sunar. Böylece ürünü alırken aslında hem forum forum gezip araştırma yapma derdinden kullanırsınız, hem de kaç kişinin aldığına bakıp karar verme gibi düz mantık bir davranıştan.

4.Küçük Kırmızı Kitap (XiaoHongShu)

Hem video hem de fotoğraf paylaşma uygulaması olan XiaoHongShu kullanıcılarına özellikle hobi ve seyahat derecelendirmesi imkanı sunar. Bunu yaparken kullanıcılar uygulama içinde diğer kullanıcıların ne yaşadıklarını görebilir ve buralara hangi tur ya da şirket aracılığı ile gittiklerini öğrenebilir. Böylece hem şirket hem kullanıcı deneyimini birinci elden paylaşmış olur.

5.Yihaodian (YHD)

Amerikan perakende devi Walmart’ın kurduğu YHD özellikle yiyecek ve içecek sektöründe çalışıyor. Ancak Walmart’ın ekspertizini kullanan YHD yabancı firmalara da sektöre göre yine YHD alt firmalarında kendi e-dükkanlarını başlatmalarında yardımcı oluyor. Yine firmadan tüketiciye ve firmadan firmaya modelini çeşitlendirmesiyle biliniyor.

Sonuç

Anlattığımız gibi Çin’de E-Ticaret konusunda çok büyük bir çeşitlilik var. Dahası, sadece marka çeşitliliği konusunda değil, sektör bazında da tüketiciler toplamda yüzlerce platformdan yararlanıyor online alışverişte.

Bununla birlikte aklınızdaki en büyük soru Türk firmalarının böylesi bir çeşitlilikten yararlanıp yararlanamayacağıdır büyük ihtimalle.

Dünyadaki binlerce firma gibi Türk firmaları da kolaylıkla bu e-ticaret platformlarında potensiyel müşterilerine ulaşabilir. Ayrıca çok düşük maliyeti olan bu e-dükkanlar Türk firmalarının önünde büyük bir fırsat olarak bekliyor. Eğer siz de bu fırsatları keşfetmek, potansiyellerini ve maliyetlerini öğrenmek istiyorsanız. Bizimle iletişime geçin, firmanızın Çin e-ticaretindeki potansiyelini birlikte değerlendirelim ve size en uygun e-ticaret platformunu seçelim.  

TOP